Pracownia Gobelinu Artystycznego przy Bibliotece Publicznej Gminy Granowo działa od 1992 roku. Oprócz tkania indywidualnych prac, uczestniczki Pracowni wykonały kilka wspólnych gobelinów. Pierwszy wspólny gobelin zatytułowany "Abstrakcja", jest prezentowany w Bibliotece w Granowie. Następne dwa zostały wykonane z okazji9 700.lecia Granowa. Jeden z nich, z herbem Gminy Granowo zawisł na ścianie w gabinecie Wójta , a drugi z herbem Gminy Sint Anthonis w Holandii i Gminy Granowo, zawisł w holu Urzędu Gminy tej zaprzyjaźnionej z nami holenderskiej miejscowości.Następna praca zbiorowa, przedstawiające kościół w Granowie, została podarowana fundacji Kirche in Not w Niemczech, w podziękowaniu za przekazaną darowiznę pieniężną na remont naszej świątyni. Z okazji obchodów 700.lecia Grodziska Wielkopolskiego, Wójt Wieczorek  podarował grodziskiemu Burmistrzowi gobelin przedstawiający starą uliczkę w Grodzisku. Gobelin ten wykonała Pani Barbara Włodarczyk. Podczas dożynek gminnych w Kubaczynie , Wójtowi  i  Przewodniczącego Rady Gminy  Granowo zostały  wręczone gobeliny przedstawiające  herb  nasze j Gminy i oraz godło Polski. Można  je  teraz  oglądać w sali sesyjnej w Urzędzie Gminy Granowo. Od 2004 roku zajmujemy się również malowaniem na jedwabiu.

Pracownia prowadzi zajęcia również z dziećmi i młodzieżą.

Gobeliniarki spotykają się w każdy czwartek o godz. 18.00 w pomieszczeniach Biblioteki.

 Bydgoszcz 2005

 
Wystawa Gobelinów 2006
 
 
Gobeliny 2007
 
 
Plener w Kotowie 2010
 
 
Plener w Niemierzycach 2013
 
 
25 lat Pracowni Gobelinu w Granowie 2017
 

Nowy Tomyśl Gobeliny kwiecień 2018

Wernisaż wystawy Wielichowskie kilimy 8. 04. 2018r.

Pracownia Gobelinu Artystycznego przy Bibliotece Publicznej Gminy Granowo rozpoczęła działalność w roku 1992. Inicjatorką powstania Pracowni była Pani Barbara Włodarczyk, która już wówczas od lat zajmowała się wykonywaniem tkaniny artystycznej oraz posiadała uprawnienia instruktora w tej dziedzinie. Jest również członkiem Związku Artystów Plastyków. Na Jej zaproszenie w jesienny wieczór do Biblioteki Publicznej w Granowie przyszło kilkanaście osób zaciekawionych nowym pomysłem spędzania wolnego czasu. 
Z tego grona kilka pań postanowiło spróbować swoich sił w pracy rękodzielniczej, jaką jest tkanie gobelinów.

PLENER MALARSTWA I TKANINY ARTYSTYCZNEJ NIEMIERZYCE 2014

Plener Malarstwa i Tkaniny Artystycznej jest trzecim projektem zrealizowanym przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych oraz Rozwoju Ziemi Granowskiej.

Na plener przyjechało ponad dwudziestu artystów z całego kraju, wśród których byli malarze tworzący obrazy malowane na płótnie oraz na jedwabiu, a także artystki tworzące obrazy "nitką malowane".

PLENER MALARSKO - FOTOGRAFICZNY NIEMIERZYCE 2013

Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych oraz Rozwoju Ziemi Granowskiej zaprosiło do Gminy Granowo, grupę ponad dwudziestu artystów z całej Polski oraz Niemiec, na .plener malarsko-fotograficzny.

PLENER MALARSKO - FOTOGRAFICZNY KOTOWO 2010

Od 16 do 25 lipca 2010 r. Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych oraz Rozwoju Ziemi Granowskiej z Granowa zorganizowało Plener Malarsko-Gobeliniarski. Artystki z całej Polski malowały głównie na jedwabiu , ale były również obrazy olejne oraz gobeliny. Dwóch fotografików biorących udział w plenerze, uwieczniało uczestników przy pracy oraz gotowe prace pokazane na wystawie poplenerowej.

k   Maj 1993 - pierwsza wystawa prac w Granowie

k   Listopad 1997 - udział  w Ogólnopolskim Przeglądzie Tkaniny Unikatowej w Bydgoszczy, podczas którego Gertruda Pawlewska i Zofia Kłopocka otrzymały dyplomy za wystawienie swoich prac.

k  17 maja 1999 - wystawa w ogrodzie Barbary Włodarczyk w Granowie

k  29-30 maj 1999 - Lusowo - udział w wystawie gobelinów wykonanych w Pracowni Gobelinu Artystycznego CK Zamek w Poznaniu oraz w Pracowni Gobelinu Artystycznego przy Bibliotece Publicznej Gminy Granowo

k  1-2 lipca 2000 - udział w wystawie "Wieś polska tradycja i nowoczesność" w Sielinku

k  12-13 maj 2001 - udział w imprezie wystawienniczej "Skansen rzemiosła artystycznego" w Szamotułach

k  26-27 maj 2001 - ponownie udział w wystawie  "Wieś polska tradycja i nowoczesność" w Sielinku

k  7 lipca 2001 - udział w przeglądzie z okazji festynu "Dzień Dobry Wielkopolsko" w Grodzisku Wlkp.

k  5-6 października 2001 -udział w wystawie w pawilonie Ludowym podczas targów POLAGRA FARM w Poznaniu

k  11 października 2002 - ponowny udział w wystawie w pawilonie Ludowym podczas targów POLAGRA FARM w Poznaniu

k  28 maja 2003 - wystaw prac członkiń Pracowni Gobelinu oraz grupy młodzieżowej zorganizowana w Bibliotece w Granowie z okazji 10 lecia istnienia Pracowni,{gallery}10lat{/gallery}

k  27-29 czerwca 2003 - wystawa prac członkiń Pracowni w Domu Kultury w Grodzisku Wlkp. z okazji jubileuszu  700.lecia Grodziska. Z tej okazji Wójt Gminy Granowo, Włodzimierz Wieczorek wręczył Burmistrzowi Grodziska, Henrykowi Szymańskiemu, gobelin wykonany przez Panią Barbarę Włodarczyk, przedstawiający starą uliczkę w Grodzisku.

k  25.10.2005 - udział gobeliniarek z Granowa w XII Ogólnopolskim Przeglądzie Tkaniny Unikatowej w Bydgoszczy. Prace Urszuli Malak "Ulica Wroniecka w Poznaniu" oraz Sabiny Rutkowskiej "Wioska w Boże Narodzenie" uzyskały wyróżnienie. W tej wystawie prezentowany był również gobelin wykonany przez Anię Majorczyk "Śpiący Jaś"

k  czerwiec 2007 - wystawa prac w Bibliotece w Granowie Anny Majorczyk, Małgorzaty Jurgi, Urszuli Malak i Sabiny Rutkowskiej

k  wrzesień 2007 - wystawa indywidualna Zofii Kłopockiej w Bibliotece w Granowie {gallery}wystawa-zosia{/gallery}

k  21.11.-13.12.2009 - udział w XIV Ogólnopolskim Przeglądzie Tkaniny Unikatowej w Bydgoszczy. Urszula Malak III nagroda z gobelin "Globalne ocieplenie", Barbara Włodarczyk wyróżnienie za pracę "Portret JP II". Do wystawy został również zakwalifikowany gobelin "Pałac w Granówku" wykonany przez Sabinę Rutkowską

k  10.08.-15.09.2010 r. - Stęszew - wystawa indywidualna Zofii Kłopockiej

Wystawy indywidualne Zofii Kłopockiej, Marii Kocik, Sabiny Rutkowskiej, Anny Majorczyk

k  25-26 września 2010 - udział w targach "Aktywni 50+" na terenie Międzynarodowych Targów w Poznaniu

k  12-13 marca 2011 - udział w II edycji Targów "Aktywni 50+". Pracownia ponownie zaprezentowała swoje prace w pawilonie wystawowym MTP, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

k  sierpień 2011 - wystawa gobelinów w Urzędzie Gminy w Granowie

k kwiecień 2013 - Nowotomyski Ośrodek Kultury (relacja z wystawy)

k  21 luty 2013 r - Granowo - wystawa z okazji 20-lecia Pracowni Gobelinu Artystycznego w Granowie. Prezentacja dorobku artystycznego Pracowni. {gallery}20lat{/gallery}

 

 

Od początku istnienia Pracowni Gobelinu, pojawiało się na naszych spotkaniach wiele osób. Poniżej krótkie charakterystyki części gobeliniarek

Barbara Włodarczyk

Jest instruktorem tkaniny, zainicjowała powstanie Pracowni Gobelinu przy Bibliotece Publicznej Gminy Granowo, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat. Tka, maluje na jedwabiu, a od paru lat uprawia malarstwo olejne. Ostatnio zafascynowało Ją pisanie ikon. Jest autorką wystaw indywidualnych w Stęszewie, Granowie i Poznaniu. Uczestniczyła w kilkunastu wystawach zbiorowych i poplenerowych. Jest pomysłodawczynią i kierownikiem artystycznym wystaw organizowanych przez  Pracownię Gobelinu w Granowie. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień: Turek 1987 - III nagroda; Gdynia 1993 - III nagroda; Kętrzyn 1993 - wyróżnienie; Bydgoszcz 1992 - wyróżnienie, 2001 - nagroda główna, 2003 - I nagroda, 2009 - wyróżnienie; na Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Nieprofesjonalnej im. Vincenta Van Gogha w 2002 r. i ponownie w 2004 r. - - I nagroda. Jest członkiem Związku Artystów Plastyków, Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Inicjatyw Gospodarczych oraz Rozwoju Ziemi Granowskiej, a także Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury w Poznaniu.

Więcej informacji o Barbarze Włodarczyk można przeczytać TUTAJ

Maria Kocik

 Nauczycielka fizyki i geografii. Interesuje się sztuką i fotografią. Lubi podróżować, zwiedzać i poznawać nowych ludzi, kultury i religie. Zamiłowanie do podróży stara się przekazać szczególnie młodzieży. Podczas wyjazdów zawsze towarzyszy jej aparat fotograficzny. Podróże i obserwacja przyrody stanowią często inspirację dla jej prac.

 

 

Agnieszka Wieczorek

W pracowni od 2004 do 2006 roku. Zawodowo zajmuje się logistyką, prywatnie żona i matka. Wolny czas przeznacza na liczne zainteresowania. W kwestiach artystycznych szuka wyrazu w różnych technikach i dziedzinach: gobeliny, malowanie na jedwabiu, malarstwo, rysunek, grafika. Hołduje zasadzie "czemu nie" i stara się próbować wszystkiego.

 

Anna Majorczyk

 W pracowni od 1996 roku. Brała udział w wystawach zbiorowych. Wykonywała wiele wspólnych prac, między innymi "Herb Granowa", "Herb Granowa i Sint Anthonis", "Pałac w Granowie". Wystawiała swoje prace na XII Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Tkaniny Unikatowej w Bydgoszczy w 2005 roku.

 

Małgorzata Jurga

 W pracowni od 1997 roku. Brała udział w  wystawach zbiorowych organizowanych przez Pracownię w Bibliotece w Granowie, na targach POLAGRA, w Bibliotece w Nowym Tomyślu  w 2013 r.

 

 

Zofia Kłopocka

W pracowni od 1993 roku. Brała udział  w wystawach zbiorowych, oraz prezentowała swoje prace dwukrotnie na wystawach indywidualnych w Granowie (2007) oraz w Stęszewie (2010). Brała udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Tkaniny Unikatowej w Bydgoszczy. Wykonywała wiele wspólnych prac, między innymi "Herb Granowa", "Herb Granowa i Sint Anthonis", "Pałac w Granowie", "Kościół w Granowie", oraz prac, które zdobią ściany Biblioteki w Granowie

Sabina Rutkowska

 Z wykształcenia ekonomista. Zajmuje się tkactwem i malowaniem na jedwabiu. Uczestniczyła we wszystkich wystawach zbiorowych organizowanych przez Pracownię Gobelinu, oraz trzykrotnie na Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Tkaniny Unikatowej w Bydgoszczy ( w 2005 roku wyróżnienie za gobelin "Wioska w Boże Narodzenie")

 

Hanna Wiencis

Poznanianka z urodzenia i zamieszkania, ale upodobała sobie granowską Pracownię Gobelinu, na zajęcia której od kilku lat przyjeżdża, jak sama mówi, na przekór korkom i złej pogodzie. Z wełny tworzy tkaniny zachwycające poezją wykonania i kolorami, głównie pejzaże. Mistrzyni subtelnych cieni i łagodnego przechodzenia między kolorami, co wbrew pozorom w tworzeniu gobelinów nie jest rzeczą łatwą. Brała udział w wystawach zbiorowych organizowanych przez Pracownię oraz w Ogólnopolskich Przeglądach Amatorskiej Tkaniny Unikatowej w Bydgoszczy, a także w plenerach. Fascynuje ją również malowanie na jedwabiu.

Teresa Rurys

W pracowni od 1992 roku. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych

 

 

Urszula Malak

Mieszka w Krosinku, gm.  Mosina. Do naszej Pracowni trafiła w 2001 r.  Brała udział  w wystawach zbiorowych. Wystawiała swoje prace na XII Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Tkaniny Unikatowej w Bydgoszczy w 2005 r. -wyróżnienie za tkaninę "Ulica Wroniecka" oraz w 2009 r. na XIV Przeglądzie, gdzie uzyskała III nagrodę za pracę pt. "Globalne ocieplenie"

Katarzyna Borowczak

W Pracowni od 1992 do 1994. Brała udział w wystawie zbiorowej w 1993 roku.

Małgorzata Wiśniewska

W Pracowni od 2011 roku

U Władysława Bielawska

W pracowni od 1992 do 1994 roku. Brała udział w wystawie zbiorowej w 1993r.

U Gertruda Pawlewska

W Pracowni od 1992 roku. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych. Jedne z pierwszych swoich prac prezentowała na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Tkaniny Unikatowej w Bydgoszczy, otrzymała dyplom za udział w wystawie.

U Lucyna Walkowiak

W Pracowni od 1992 roku. Brała udział w wystawach zbiorowych

 

Krótką przygodę z Pracownią Gobelinu miały również:

Katarzyna Jóźwiak, Barbara Styczyńska, Anna Budnik, Teresa Łukaszczyk, Grupa młodzieżowa, która uczyła się tkactwa w latach 2005-2007 to: Agata Czub, Dominika Hoffman, Ewa Hoffmann, Dorota Kurek, Milena Kaczmarek

{gallery}gobeliniarki/rotator{/gallery}

Przez ponad dwadzieścia lat działalności Pracowni przeprowadzono szereg warsztatów, mających na celu propagowanie sztuki gobeliniarskiej.

Centrum Rehabilitacyjno - Kulturalne "PROMYK" w Gnieźnie - 2000 r.

Dwukrotnie w Domu Seniora w Pniewach

Szamotuły - 2001 r.

Sielinko - 2001 r.

Niechanowo - 2001 r.

Dwukrotnie w Sierakowie w 2001 i 2002 r.

Grodzisk Wlkp. - 2001 r.

Kamieniec - 2010r.

 

Podkategorie

Granowskie gobeliniarki spotykają się w każde czwartkowe popołudnie. Na tych spotkaniach powstają wspólne prace. Niektóre z nich można zobaczyć poniżej.